БЛОГ ЯРИНИ ВОЛОДИМИРІВНИ ТАРАСЮК: перший web-сайт в Україні з вивчення ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Складання словесного портрету.

Ярина Тарасюк кандидат юридичних наук, доцент. Курс лекцій ОРД. 

        Негласне розпізнання за ознаками та прикметам зовнішності дозволяє встановити групову належність об’єкту розпізнання. Мова йде про групові ознаки, за допомогою яких можна визначити відносність виявленої особи до категорії осіб, що становлять оперативний інтерес чи конкретного явища, обставини підготавлюємого чи вчиненого злочину. В основі розпізнання лежать загальні ознаки поведінки, які найбільш характерні для осіб, що становлять оперативний інтерес. Психологічно розпізнання складається з двох частин, з двох процесів. Першим з них є з’ясування певних ознак об’єкта, що завершується створенням уявного образу даного об’єкта. Другим процесом є практичне використання з’ясованих ознак і створеного образу для виявлення даного об’єкту серед інших схожих об’єктів. Розпізнання досягається в результаті порівняння, співставлення об’єктів, за якими велося спостереження з уявним образом об’єкта, що розшукується.

Необхідно виділити три групи ознак, на які треба звертати увагу з метою детального з’ясування характерних рис особи, що розшукується й творення уявного його образу, що в свою чергу дозволить швидко розпізнати саме ту особу, яка цікавить оперативного працівника.

До таких ознак відносяться:

  1. Ознаки, що дозволяють виділити особу з великої кількості людей (ознаки статі, віку, зросту, будови тіла, національно-расового типу зовнішності, ходи, крупних деталей одягу тощо).Знання даних ознак дозволить розпізнати об’єкт на значній відстані, у великій групі людей.
  2. Ознаки, що домінують у зовнішньому вигляді людини, найбільш наглядні, які запам’ятовуються при близькому контакті з ним. Серед таких необхідно виділити і на які необхідно звертати увагу – на явну асиметрію в будові голови, обличчя і його елементів, характерний вираз обличчя, особливості одягу та інших елементів зовнішності. Процес запам’ятовування другої групи ознак проходить як і перший( уважно оглянувши об’єкт спостереження оперативний працівник виділяє в людині все найбільш незвичайне, все, що найбільш примітне, ярке, те, що найбільш видається в очі, Дана група ознак дає можливість конкретизувати зовнішність.
  3. Ознаки, що індивідуалізують зовнішність людини. За цими ознаками здійснюється кінцева оперативна ідентифікація. Звертаючись до них, оперативний працівник переходить до запам’ятовування дрібних деталей у вигляді людини.

Оперативне розпізнання в процесі особистого пошуку забезпечується, як правило, комплексним застосуванням різних оперативно-розшукових засобів, з метою отримання інформації, необхідної для порівняння виявлених ознак з ознаками, які відомі оперативному працівнику. Так, спостерігаючи за особами, що перебувають на зупинці громадського транспорту, оперативний працівник, по певним ознакам може виділити з загальної маси людей тих, які готуються до скоєння кишенькової крадіжки.

В залежності від якості, повноти ознак особи, що розшукується з метою його розпізнання, вживає різні прийоми, основними з яких є:

  •  розпізнання осіб, що розшукуються, за ознаками їх зовнішності, що записані зі слів потерпілих, очевидців та інших громадян;
  • розпізнання осіб, що розшукуються, за фотокарткою;
  • розпізнання особи, що вчинила злочин, за наявністю в неї предметів, що мають чіткі ознаки;
  • розпізнання особи, причетної до злочину за одягом, що підібраний явно не за статурою, явно не за сезоном чи іншими ознаками невідповідності;
  •  розпізнання особи, причетної до злочину, за вивертом;
  • розпізнання особи за особливостями мови, жаргону, акценту, дефектом вимови.

Немаловажливе значення для розпізнання мають татуювання. Вміння розшифрувати татуювання дає можливість безпомилкового визначення особи до тієї чи іншої групи правопорушників, наявності судимостей за певні види злочинів, його нахили, професії у минулому.Обновлен 03 ноя 2016. Создан 23 мар 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником