БЛОГ ЯРИНИ ВОЛОДИМИРІВНИ ТАРАСЮК: перший web-сайт в Україні з вивчення ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОПЕРУПОВНОВАЖЕНИХ В СУЧАСНИХ УМОВАХ.

Ярина Тарасюк кандидат юридичних наук, доцент. 

  Діяльність оперуповноваженого відбувається в умовах, які нерідко бувають екстремальними, вона відрізняється високою емоційною напруженістю. Робота в карному розшуку вимагає від людини великої особистої сміливості, спритності, гарної пам'яті, вміння швидко й холоднокровно приймати рішення, високого рівня організованості, наполегливості й емоційній стійкості.

Вся складна, нерідко пов'язана з великим оперативним ризиком діяльність оперуповноваженого регулюється Законом України „Про оперативно-розшукову діяльність” від 18.02.1992 року, у рамках якого він діє. Тому співробітників   відрізняє гарне знання законодавства й підвищене почуття відповідальності за наслідки ухваленого рішення й виконаних дій (наприклад, при затриманні, обшуку або арешті).

Складна й різнобічна діяльність оперуповноважених здійснюється у двох формах:

-               разом зі слідчим оперуповноважений виїжджає на місце події, приймають участь в огляді, обшуку й інших слідчих діях;

-               оперуповноважені  , використовуючи професійні прийоми методи та засоби ОРД у процесі здійснення оперативно-розшукових заходів, намагаються розгадати задум злочинців і попередити реалізацію цих задумів, а для цього їм доводиться одержувати необхідну інформацію про небезпечних злочинців, їх зв'язки і наміри. Результатом діяльності оперуповноважених повинно стати несподіване для злочинця затримання на місці злочину (краще в момент замаху на нього ).

       Сутність пошукової сторони полягає у виявленні слідів злочинця й створенні його «портрета», тобто таких характеристик, які дають можливість вести розшук і наступну ідентифікацію особистості (дактилоскопічні відбитки пальців, словесний портрет тощо).

Висока ефективність спостереження забезпечується наявністю певної, ясно сформульованої задачі. В остаточному підсумку головну роль у спостереженні грає інтелект.

Спостереження як психічний процес і форма діяльності виробляє інтелектуальну якість – професійну спостережливість, що стає рисою особистості оперуповноваженого. Тому що спостережливість оперуповноваженого   має, як перевагу, пояснювальний характер, те цим забезпечується проникнення в сутність спостережуваного явища.

Таку спостережливість можна назвати проникливістю – якістю, що є досить  важливою для оперуповноваженого  .

Є також психологічна спостережливість – уміння помічати й уловлювати зовнішні прояви внутрішнього світу людей, здатність розуміти їхні почуття, переживання, спонукання, мотиви, розпізнавати психічні властивості особистості, вгадувати психологічний «підтекст» кожної дії і вчинку.

     Дуже важливим аспектом психологічної спостережливості є вміння спостерігати за собою, аналізувати власні вчинки й дії, ураховувати помилки й вчасно виправляти їх.

Завдання оперуповноваженого - відновити картину минулого за доказами (слідам цього минулого), що залишились у сьогоденні.

Комунікативна сторона діяльності оперуповноваженого полягає в організації одержання інформації від різних людей про особу злочинця, його прикмети, зв'язки, про можливе місце знаходження, шляхом здійснення розвідувального опитування, оперативної установки.

Сутність посвідчувальної діяльності оперуповноваженого полягає у фіксації отриманої (добутої) інформації в спеціальній письмовій формі, тобто оформлення матеріалів оперативно-розшукової діяльності.

    Більші вимоги пред'являються до його організаційної діяльності. Протягом доби йому доводиться виїжджати на місце події, а іноді неодноразово, зустрічатися з великою кількістю людей, відвідувати медичні установи (для бесіди з потерпілими), бувати в парках, на стадіонах, дискотеках і танцмайданчиках, тощо і всюди встигати. Для цього оперуповноважений повинен мати високий рівень самодисципліни й умінням точно планувати свій і чужий час, організувати добровільних помічників, громадськість і вміти використати їхню допомогу.

Сутність реконструктивної діяльності полягає в уявному відтворенні (спільно зі слідчим) картини події злочину, розробці основних версій у справі й створенні плану, спрямованого на успішне розкриття злочину.

      Якість розуму оперуповноваженого, практичне мислення в процесі трудової діяльності йменують «оперативним». Розрізняються: наочно-діюче, образне, абстрактне мислення. У діяльності оперуповноваженого всі ці види мислення взаємодіють і безупинно переходять із одного в іншій. Аналіз і синтез у його мисленні мають рівне значення. Складність, суперечливість і великий обсяг матеріалу роблять розкриття злочину неможливим без ретельного аналізу. Однак розуміння матеріалу, завдяки аналізу, досягається в результаті синтезу. Версії, план розкриття, оцінка доказів - це все синтетичні утворення. Мислення в підсумку вимагає гармонічного сполучення аналізу й синтезу.

       Соціальний аспект діяльності оперуповноваженого в першу чергу виражається в прагненні попередити злочини, створити на своїй території обслуговування  обстановку, що перешкоджала б здійсненню злочинних намірів.

       На результатах роботи оперуповноваженого надзвичайно позначається знання злочинного контингенту та вміння швидко орієнтуватися в складній оперативній обстановці.

Найбільш динамічні ситуації виникають у момент затримання. У такий момент необхідно чітко визначити, який зі способів затримання потрібний саме в цій ситуації; що за особа – яку необхідно затримати, а навіть дрібниці мають величезне значення.

Погляд, специфічний зворот мовлення, найменший рух особи, що підозрюється у вчиненні злочину не повинні залишитися непоміченими. Будь-який дріб'язок може характеризувати людину. Виходячи із цього, до якостей оперуповноваженого   необхідно додати й швидкість реакції на мінливу обстановку, уміння спілкуватися з людьми різних категорій – від директора великого підприємства до злочинця. І до кожного він повинен відшукати індивідуальний підхід.

З усіма цими людьми необхідно швидко вступити в контакт. Для його діяльності характерні маневреність, об’єктивна оцінка мінливої обстановки, спритність, вибір найбільш доцільних шляхів рішень поставлених перед ним завдань, правильне, з урахуванням конкретної ситуації, сполучення переконання й примусу в умовах дотримання правових приписів.

 

 Обновлен 24 сен 2017. Создан 28 мар 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником