БЛОГ ЯРИНИ ВОЛОДИМИРІВНИ ТАРАСЮК: перший web-сайт в Україні з вивчення ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

ЗАСОБИ І МЕТОДИ ВИЯВЛЕННЯ НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН

підручник Спеціальна техніка ОВС 

Абстиненція (від лат. abs - через, teneo - триматися) — це стан особистої перебудови всієї життєдіяльності організму людини в зв’язку з хронічним вживанням наркотичних препаратів. Вона проявляється інтенсивними фізичними і хімічними розладами, які розвиваються одночасно, як тільки дія наркотичного препарату закінчується. Цей стан поліпшується або знімається тільки новим введенням наркотику. Інтенсивність абстиненції залежить від природи наркотичної речовини, її дози і тривалості вживання. Характерними проявами абстиненції є головний біль, запаморочення, сухість у роті, тахікардія, інколи - нудота, пригнічений настрій, що часто супроводжується ідеями самозвинувачення і каяття, різкою фізичною слабкістю, підвищеною сугестивністю, потребою в прийнятті алкоголю або наркотику [98].

Амфітамін (типу Speed, Whizz) - це синтетична речовина, похідна феніл етил аміну. У медичній практиці використовується як стимулятор центральної нервової системи (при лікуванні депресій, зняття втоми і регулюванні ваги). Амфетаміни нелегально синтезують в лабораторних умовах у формі сульфату та у вигляді пігулок, капсул, сиропів, еліксирів, порошку. Залежно від типу та об’єму домішок і розріджувачів він має різний колір (білий, рожевий, жовтий, коричневий)

Аналоги наркотичних засобів і психотропних речовин - заборонені до обігу на території України речовини синтетичні чи природні, не включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, хімічна структура та властивості яких подібні до хімічної структури та властивостей наркотичних засобів і психотропних речовин, психоакгивну дію яких вони відтворюють.

Галюцинації (від лат. hallucinatio - марення, бачення) - це патологічне порушення перцеитивної діяльності, яке полягає у сприйнятті об’єктів, ЩО в даний момент не впливають на відповідні органи відчуття.

Галюцинації (марення) - це неправдиві сприймання, обмани чуттів (зору, слуху, нюху, смаку, що виникають без зовнішнього подразника і сприймаються як образи реальних предметів. Г. спостерігаються при психічних і деяких інфекційних захворюваннях.

Гашиш, анаша - це природня наркотична речовина, яка спеціально виготовляється із суміші відокремленої смоли, пилку рослини каннабісу або його суміші. Отримується шляхом обробки (подрібнення, пресування і Т.І.) верхівок рослини каннабісу з різними наповнювачами, незалежно від того, яка форма надана суміші - пігулки, запресовані плитки, пасти тощо.

Героїн (діацетилморфін). Як опіат, одержують шляхом ацетилування морфіну. Він може бути різним за формою і кольором: у виді порошку або гранул білого, бежевого, коричневого або чорного кольору. Героїн вперше був отриманий з морфію (у результаті взаємодії з оптовим ангідридом) у 1874 році англійським хіміком К.Р. Райтом, який не сповістив світ про своє відкриття. Проте у 1898 році німецькі хіміки знову відкрили світу героїн, який спочаткувикористовували як транспортер-транзіт морфіну за відношенням 1:6. Проте, у подальшому люди пристосовувались до вживання героїну як наркотику. Героїн мас високий адитивний потенціал, діє безпосередньо на центральну нервову систему. На споживчий ринок надходить значно розбавленим, як правило, лактозою, глюкозою, хініном, кукурудзяним крохмалем або іншою порошкоподібною речовиною, яка розчиняється у воді при нагріванні. Героїн упаковують в целофанову плівку або алюмінієву фольгу для зберігання його в сухому стані. Вживають шляхом інгаляції парів після нагрівання або ін’єкцій водного розчину, або енергійним вдиханням порошку (кожною ніздрею по черзі). Передозування призводить до смерті внаслідок пригноблення дихання.

Ейфорія (від грецьк. Єї) - добре і форєсо - переношу) - це піднесений, веселий настрій, стан благодушності і безтурботності, що не відповідає об'єктивним обставинам, при якому спостерігається мімічне і загальне рухове пожвавлення, психомоторне збудження [98].

Екстазі (типу МДМА) - це речовина, яка входить до складу стимулюючих. Може бути у вигляді порошку від білого до світло-коричневого кольору, пігулок чи капсул різноманітних за формою та кольором, з вибитим певним малюнком. Була винайдена у 1987 році на острові Ібіс біля берегів Іспанії; Цей наркотик, при сполученні зі звуком певної частоти техно-музики, діє як каталізатор біохімічних процесів у мозку людини, підсилюючи і розширюючи спектр своєї дії. Такий психічний стан отримав назву "рейв". Екстазі, за своїми стимулюючими властивостями, подібний до амфетаміну та мстамфетаміну.

Екстракт макової соломи - (названий як екстракційний опій) - речовина, яка отримана з макової соломи різним способом, - шляхом вилучення (екстракції) наркотично активних алкалоїдів водою або органічними розчинниками; може зустрічатися у виді рідкого, смолоподібного або твердого ставу.

Ефедрин — це природний похідний феніл етил аміну. Цей алкалоїд, міститься в наземній частині різних видів чагарників рослини ефедри. Застосовується у медицині як стимулюючий (подібно до адреналіну), гіпертензивний, судинозвужуючий та протнасматичний засіб. Використовується як прекурсор у кустарному виготовленні таких наркотиків як ефедрон (меткатинон) та первітин (метамфетамін).

Зловживання наркотичними засобами або психотропними речовинами - це умисне систематичне незаконне вживання наркотичних засобів або психотропних речовин.

Каниабіс (cannabis saliva) - це рослина, яка відома під назвою конопля - однорічна рослина, що росте в країнах з теплим кліматом та в тропіках. У висоту сягає від 1 до 3 метрів та й вище. Має довге, вузьке листя із зазубреними краями, яке росте віялоподібно. Саме листя блискуче і липке, а їх поверхня вкрита короткими волосинками. Найпоширеніші види коноплі, які культивують для отримання наркотичного ефекту - індійська, чуйська, манджуйська та інші.

Кодеїн (мстил морфін) - природна або синтетична похідна морфіну (його мстил они й ефір). Як наркотичний анальгетик присутній в опійному маку і ОЛІЇ, Одержують після переробки морфіну. Має колір порошку від білого до кремового. Кодеїн є найпоширенішим протикашлевим засобом, використовується в багатьох фармацевтичних препаратах у всьому світі, головним чином у виді пігулок.

Кокаїн це наркотична речовина, яку отримують з екстракту листя рослини brythroxylon coca, який вирощують в Південній Америці, і вживається як знеболюючий або наркотичний засіб. Цс білий легкий кришталевий; порошок. Проте, при збуті часто підмінюється будь-яким білим порошком, наприклад борною кислотою чи двоокисом натрію. Загалом цей наркотик вдихається через ніс, а у виді розчину - шляхом ін’єкції вводять у вену.

Крек (кгас) г це кокаїн, що виготовлений штучним шляхом у 70-х роках і

20    століття. Його одержують з гідрохлориду кокаїну за допомогою бікарбонат)« натрію або соди і води шляхом нагрівання для відокремлення іона хлориду. В результаті цього створюється кокаїнова основа у виді великих крипггалів. Назва походить від того, що залишок бікарбонату натрію викликає потріскування при курінні цієї речовини

Маріхуана - це природня наркотична речовина, яка отримується із суміші перетертих і висушених пагонів, листя і суцвіття рослини каннабісу. Може бути одержана з різних сортів коноплі без центрального стебла.

Міжвідомчий банк даних (МБД) “Наркобізнес” - використовується для обробки, накопичення та аналізу інформації про осіб та злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.

Морфін - це білий кришталевий порошок без запаху. Він був виділений в 1805 році і свою назву одержав на честь грецького бога сну - Морфея. Фармацевтична промисловість випускає препарати морфіну з різними назвами (наприклад, морфіну гідрохлорид, етил морфіну гідрохлорид, морфілонг, налорфін тощо) у виді капсул, таблеток (порошку), розчини в ампулах або шприц-тюбиках. Використовується як наркотичний засіб шляхом розчинення наркотику у воді з наступним введенням цього розчину шляхом ін'єкцій, а також як субстанція для виготовлення лікарських наркотичних препаратів і героїну.

Наркоманія - це психічний розлад, зумовлений залежністю від наркотичного засобу або психотронної речовини внаслідок зловживання цим засобом або цією речовиною. (Закон України “Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів тй зловживанню ними” від 15 лютого 1995 року N 62/95-ВР).

Наркоманія (від грецьк. шркоткод - те, що приводить до заціпеніння, що заморочує і цшла - безумство, жагучий потяг) - це сильний хворобливий потяг до наркотиків. Захворювання, яке виникає в результаті вживання наркотичних засобів, що викликають у малих дозах ейфорію, у великих - заціпеніння, наркотичний сон. Характеризується непереборним потягом до прийому наркотиків, тенденцією до підвищення вживаних доз, формуванням абстинеиційного синдрому, психічною і фізичною залежністю. З розвиткомхвороби наростають особистісні зміни наркомана, стають помітними прояви соціальної і психологічної деградації, з’являються ознаки фізичного неблагополуччя - сомато-вегетативні розлади, раннє старіння. У цій групі людей часто трапляються самогубства.

Наркоманія (від грецьк. уйркт| - те, що приводить до заніміння, заціпеніння і цема - пристрасть, захоплення) - пристрасть до немедичного вживання наркотичних речовин рослинного або синтетичного походження, що викликає стан ейфорії (тобто суб’єктивний ефект задоволення, радощі, насолоди), а у великих дозах - "оп’яніння", оглушення, яке спричиняє руйнівну дію на стан здоров’я. [98].

Наркотики (від грец. иарксопко«; - те, що приводить до заціпеніння, що заморочує) - це сильнодіючі речовини, переважно рослинного походження, які пригнічують, паралізують або збуджують центральну нервову систему. У медицині використовують як знеболювальний засіб. У кримінальному праві передбачена відповідальність за незаконні дії з наркотиками, зокрема контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин. їх аналогів або прекурсорів (ст. 305), використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів (ст. 306), незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 307), викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем (ст. 308), незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ст. 309), посів або вирощування снотворного маку чи конопель (ст. 310), незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання прекурсорів (ст. 31IX викрадення, привласнення, вимаганім прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем (ст. 312), незаконне введення в організм наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 314), схиляння до вживати наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 315), незаконне публічне вживання наркотичних засобів (ст. 316), організація або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (ст. 317), незаконне виготовлення, підроблення, використання чи збут підроблених документів на отримання наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів (ст. 318), незаконна видача рецепта на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин (ст. 319), порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів ст. 320) та ін. [3].

Наркотична залежність - це стан особи, який характеризується хворобливою пристрастю до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, що виникла внаслідок їх незаконного введення в її організм [55].Наркотичні засоби - це речовини природні чи синтетичні, препарати, рослини, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів [14].

І

Наркотичні речовини - це такі хімічні сполуки чи суміші, які впливають на психоактивний стан людини і викликають від їх вживання психічну та фізичну залежність.

Незаконне вживання наркотичних засобів або психотропних речовин

-      це вживання наркотичних засобів або психотропних речовин без призначення лікаря [11].

Незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів - це діяння з: культивування рослин, включених до Переліку ц наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, пересилання, придбання, збуту, ввезення на територію України, вивезення з території України, транзиту через територію України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що здійснюються з порушенням законодавства про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори [11].

Обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів - це види діяльності з: культивування рослин, включених до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, пересилання, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, транзиту через територію України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин, включених до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що дозволяються і контролюються згідно

з      цим Законом [14].

Опій - натуральний продукт, одержаний шляхом надрізів незрілих коробочок маку. Опій - звернутий сік опійного, снотворного та інших видів маку. У тканинах стінок зелених коробочок є білий молочний сік, який добувають, роблячи декілька неглибоких паралельних надрізів на поверхні коробочки. Сік, котрий виступає з надрізів застигає на поверхні коробочки і приймає темно-коричневе забарвлення з характерним запахом - це опій-сирсць. ^ Його зчищають з коробочки тупим ножем, або промочують марлею чи іншими І тканинами. З марлі виварюють і з них отримують екстракцію опію. На фармакологічних підприємствах з опію виготовляють морфін та інші наркотично похідні препарати.

Особа, що хвора на наркоманію - це особа, яка страждає на психічний розлад, що характеризується психічною та (або) фізичною залежністю від наркотичного засобу чи психотропної речовини, і якій за результатами медичного обстеження, проведеного відповідно до цього Закону, встановлено діагноз “наркоманія” [11].

Прекурсори - речовини, які використовуються для виробництва, виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин, включені до

Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів Переліку [141*

Препарат суміш речовин у будь-якому фізичному стані, що містить один чи декілька наркотичних засобів та (або) одну чи декілька психотропних речовин, включених до таблиць П і Ш Переліку, або суміш речовин у будь- якому фізичному етапі, що містить один чи декілька наркотичних засобів, психотропних речовин, включених до таблиць П і Ш, і прекурсорів наркотичних засобів і психотропних речовин, включених до таблиці IV Переліку [14].

Психічна залежність - це хвороблива тяга постійно чи періодично вживати наркотичні препарати, щоб знову відчути піднесення, задоволення або знімати явище психічного дискомфорту. Це одна із стадій наркотичної залежності.

Психотропні засоби (від грецьк. - душа і тродо<; - поворот, напрямок) - це хімічні сполуки і природні продукти, які мають вибіркову активність стосовно нормальної і порушеної психічної діяльності. Існують різні класифікації психотропних засобів, засновані на принципах їх хімічної будови, фармакологічної динаміки, клінічного ефекту. Відповідно до останнього найпоширеніший поділ психотропних засобів на психолептики - речовини, що пригнічують і заспокійливо впливають на центральну нервову систему (аміназин, галопеїдол, седуксен тощо); психоаналептики — стимулятори активності і працездатності (фенамін, кофеїн, сиднокарб та ін.); псих оди злєптики - речовини, які дезорганізують діяльність мозку (дієтиламід лізергінової кислоти, бенактизин та ін.). Останнім часом з’являються нові класи психотропних засобів, які дуже диференційовано впливають на психічні функції і поведінку людини, її пам'ять і працездатність (нейропептиди ноотропи, психоенергізатори та ін.) [98].

Психотропна речовина (від грецьк. уихп - душа і тропої; - поворот, напрямок) - (діетіламід лізергінової кислоти) - це напівсинтетична речовина типу "LSD", "ВZ" тощо, що є однією із складовою класифікації бойових отруйних речовин, і яку відносять до такої виду зброї як психотропний вплив. Вона була випадково винайдена у квітні 1943 року доктором Гофманом із житньої спорин’ї. Нині виготовляється у виді сіро-білого порошку або невеликих пігулок чи капсул різного кольору. У військовій справі використовується як препарат галюцигенної дії для знищення живої сили противника. Поте, люди пристосувались до вживання цих препаратів у зв’язку з тим, що вони викликають снодійне, ірраціональне уявлення про навколишній світ, зорові або слухові галюцинації (від лат. hallucinatio — марення, бачення), іноді відчуття перебування поза тілом [98].

Психотропні речовини - це речовини природні чи синтетичні, препарати, природні матеріали, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів [14].

Толерантність (від лат. tolerantia - терпіння) — це поява адаптації, тобто звикашія до наркотичних препаратів при якій виникає все менша реакція на наступне введення однакових доз.Тяжкий психічний стан чи психічний розлад - не стан, що супроводжується затьмаренням свідомості, порушенням мислення, воді, емоцій, інтелекту або пам’яті, що перешкоджає сприйняттю особою навколишньої дійсності, свого стану або поведінки.Обновлен 02 ноя 2016. Создан 04 апр 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником