БЛОГ ЯРИНИ ВОЛОДИМИРІВНИ ТАРАСЮК: перший web-сайт в Україні з вивчення ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Негласні слідчі (розшукові) дії, які проводяться незалежно від тяжкості злочину
 

 

1. Зняття інформації з електронних інформаційних систем або її частини, доступ до яких не обмежується її власником, володільцем або утримувачем чи не пов'язаний з подоланням системи логічного захисту (ч. 2 ст. 264 КПК України), полягає в одержанні інформації із електронних інформаційних систем, що містять відповідну інформацію, у тому числі із застосуванням технічного обладнання.

2. Установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу (ст. 268 КПК України) полягає в застосуванні технічного обладнання для локалізації місцезнаходження радіоелектронного засобу, у тому числі мобільного терміналу, систем зв'язку та інших радіовипромінювальних пристроїв, активованих у мережах операторів рухомого (мобільного) зв'язку, без розкриття змісту повідомлень, що передаються, якщо в результаті його проведення можна встановити обставини, які мають значення для кримінального провадження.

Класифікація негласних слідчих (розшукових) дій може бути запропонована за різними підставами, як-то:

за порядком надання дозволу на проведення;

за характером і обсягом втручання у сферу прав та інтересів особи;

за процесуальним статусом особи, яка проводить, та участю у слідчій дії інших осіб;

за характером відомостей, які отримують в результаті їх проведення, тощо.

Кожна з таких класифікаційних систем передбачатиме окрему мету їх створення. У процесуальному розумінні доцільно зводити до певної системи види окремих негласних слідчих (розшукових) дій, проведення яких установлено Кримінальним процесуальним кодексом України. Кількість і конкретні види та назви таких дій змінюватимуться відповідно до змін у чинному законодавстві.

Нині окремими видами негласних слідчих (розшукових) дій слід уважати:

аудіо-, відеоконтроль особи;

накладення арешту на кореспонденцію;

огляд і виїмку кореспонденції;

зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж;

зняття інформації з електронних інформаційних систем;

дослідження інформації, отриманої при застосуванні технічних засобів;

обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи;

установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу;

спостереження за особою, річчю або місцем;

аудіо-, відеоконтроль місця;

контроль за вчиненням злочину, формами якого є контрольована поставка, контрольована та оперативна закупка, спеціальний слідчий експеримент, імітування обстановки злочину;

виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації;

негласне отримання зразків, необхідних для порівняльного дослідження.

Іноді окремим видом негласних слідчих (розшукових) дій називають «втручання у приватне спілкування». Але в параграфі другому гл. 21 КПК України, який має саме таку назву, викладено загальні умови підготовки й проведення негласних слідчих (розшукових) дій, проведення яких допускає випадки втручання в особисте спілкування, розкривається розуміння сутності «спілкування» та «втручання», вимоги щодо збереження отриманої інформації та правила її фіксації і водночас наводиться перелік й розкривається сутність, зміст та порядок проведення окремих негласних слідчих (розшукових) дій. Якщо приєднатися до таких підходів у визначенні видів негласних слідчих (розшукових) дій, то всі інші можна визначити за назвою наступного параграфу цієї глави КПК – «інші види негласних слідчих (розшукових) дій».

Вивчення змісту й переліку негласних слідчих (розшукових) дій, запроваджуваних главою 21, які проводяться слідчим або за його дорученням співробітниками оперативного підрозділу, свідчить, що вони майже збігаються з оперативно-розшуковими заходами, передбаченими ст. 8 Закону України “Про оперативно-розшукову діяльність”.Обновлен 02 ноя 2016. Создан 07 апр 2016  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником