Інформаційно-аналітичне забезпечення оперативно-розшукової діяльності (далі ОРД) відіграє ключову роль в організації діяльності оперативних підрозділів. На аналітичні підрозділи покладається багато важливих завдань, від вирішення яких залежить правильність прийняття управлінських рішень у сфері боротьби зі злочинністю та правопорушеннями.
Коли йдеться про сфери діяльності, об’єктами чи суб’єктами якої є великі (складні) системи, інформаційно-аналітична робота в інтересах успішного вирішення поставлених завдань повинна бути виділена в самостійний вид діяльності. Це необхідно у зв’язку з різко зростаючим обсягом одержуваної й оброблюваної інформації, складним взаємозв’язком і взаємозалежністю між елементами системи і великою кількістю користувачів інформації, зацікавлених у різних її аспектах, всебічних формах систематизації й аналізу.
Основні об’єкти предметної ділянки інформаційно-аналітичної роботи в сфері оперативно-розшукової діяльності відносяться до великих і складних систем. Добре відомо, що для успішного вивчення і вироблення шляхів ефективного впливу щодо великих і складних систем необхідно застосовувати спеціальні інформаційно-аналітичні методи, що відповідають конкретній специфіці об’єкта. У таких умовах інформаційно-аналітична робота як складова частина управлінської діяльності не може здійснюватися „факультативно”, вона неминуче вимагає функціонального виділення, організаційного оформлення і спеціалізації по функціях збору, накопичення, обробки, видачі, аналізу і реалізації інформації в інтересах завдань, які ставляться перед даною сферою. Це і складає сутність тих процесів, які мають місце в системі органі внутрішніх справі і потребують нагального вирішення в умовах інформаційного суспільства.
На практиці правоохоронці проводять інформаційно-аналітичну роботу, не приділяючи уваги поділенню її на види, не класифікують її, що не сприяє ефективності планування заходів з добування, обробки, аналізу, зберігання, пошуку та використання оперативно-розшукової інформації. Багато праць українських учених присвячені дослідженню змісту поняття “інформація” (сформульовані визначення інформації у різних галузях знань, зокрема у галузі оперативно-розшукової діяльності (ОРД).
Підвищення ефективності боротьби із злочинністю на сучасному етапі, яка набуває професіоналізму, організованості, транснаціоналізації, а також зміцнення гарантії забезпечення прав, свобод та законних інтересів особи в кримінальному судочинстві потребують удосконалення інструментарію отримання доказів у кримінальному процесі.
Отже, конструювання сучасних науково-тезнічних засобів, розробка нових законопроектів щодо посилення кримінальної відповідальності за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів проти життя, здоровя та майна громадян, дослідження і формування стратегії, тактики і методики виявлення, попередження, розслідування та припинення злочинної діяльності у сучасних умовах є пріоритетним напрямком діяльності практичних працівників поліції.